"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania
"Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji".
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.
Przewidywane wyniki operacji: Sprawne wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju w tym realizacja Planu Komunikacji.

Spacer po Pruszkowie śladami Wielkiej Wojny.

Muzeum Dulag 121 zaprasza na drugi w tym roku pruszkowski spacer historyczny, który poprowadzi Jacek Zegarłowicz – pracownik Muzeum Dulag 121. Spacer odbędzie się w niedzielę 23 lipca.
Zbiórka o godz. 16. w budynku dworca kolejowego w Pruszkowie. Przewidywany czas trwania spaceru to 2,5 godziny. Zapraszamy wszystkich chętnych.

Jakie piętno odcisnął na Pruszkowie wielki konflikt, który ogarnął Europę w 1914 r.? Czy zniszczenia wojenne były jedyną katastrofą, która nawiedziła Pruszków w tym czasie? Jaki był stosunek mieszkańców do toczących się walk? Jak polityka walczących mocarstw wpłynęła na dalszy rozwój Pruszkowa? W trakcie spaceru postaramy się znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania, i zrozumieć, jaki wpływ miała I wojna światowa na historię Pruszkowa.

W 1914 r., gdy wybuchła I wojna światowa, zwana przez ówczesnych ,,Wielką Wojną”, Pruszków był prężnie rozwijającą się podwarszawską miejscowością, tętniącą fabrycznym życiem, ale bez praw miejskich. Dwa lata później, gdy owe prawa otrzymał, był tylko cieniem dawnej chwały, wyludniony, pełen gruzów i zniszczeń. To nie jedyny paradoks będący wynikiem starcia zaborców, walki, bez której Polska nie wróciłaby na mapę świata. Jednak wcześniej musiała zapłacić cenę za tę wolność. Pruszków zapłacił.